Anasayfa Hakkımızda Hizmetlerimiz Linkler İletişim English
 
Hakkımızda


İLKOKUL MEZUNUNDAN   İLKLERE,
 
Trabzon da 1988 yılına kadar camcılık, fırıncılık, kuyumculuk, kuryelik, lokal işletmeciliği, otobüs işletmeciliği, yapmış olan, şirketimizin kurucusu Rıfat Güney (merhum) cesareti, girişimciliği, çalışkanlığı ve ilkleri gerçekleştiren özelliği ile ön plana çıkmış çok renkli bir kişiliktir.
 
1988 yılı Mart ayında Rıfat Güney farklı bir iş kolu arayışı içindedir.
Bir toplantıda Trabzon da işletme belgeli seyahat acentası olmadığı duyumu ile bu iş üzerinde düşündü. İşletme belgeli seyahat acentası için gerekli sermaye 35 milyon lira idi. Bu işler düşünülürken SSCB ile Türkiye arasındaki Sarp Sınır Kapısı' nın açılacağı ihtimali bile telaffuz edilmiyordu.
 
Trabzon da ilk olacak bir seyahat acentası için alt yapı çalışmalarına başlandı. İzin alınacak merciiler belirlendi. İşin, nasıl? ne şekilde? Kimlerle yapılacağı gibi çok hummalı bir çalışma başladı. Özetle turizm kazan, biz kepçe.
 
1988 yılı Mart ile Ağustos ayları arasında;
camcılık, fırıncılık, kuyumculuk, kuryelik, lokal işletmeciliği, otobüs işletmeciliği, seyahat acentası olacak yerin içinde ve önünde satılan sebze ve meyveden kazanılan, Tirzik (Aktoprak) köyündeki babası, çiftçi, inşaat ustası, oduncu, uncu Hacı Osman Güney’in hızar tozlu, unlu, buruşuk, ıslak paraları ile
 
Turizm Bakanlığından alınan, 10.08.1988 tarih, 1682 no’lu A grubu Seyahat Acentası İşletme
Belgesi ile adını Sarp Sınır Kapısından alan, Sarptur Turizm, resmen kurulmuş oldu. (Zamanın Daire Başkanı Tülin Erengür)
 
31 Ağustos 1988 tarihinde merhum Başbakan Turgut Özal Sarp Sınır Kapısını açarken seyahat acentamız Sarptur, kapıdan ilk geçen acenta ve kapıdan giriş yapanların ilk muhatabı olarak oradaydı.
 
Sarp kapısı ve Sarptur Turizm den ülkemize ve bölgemize, Garp cephesinde değişen bir şey yoksa Sarp cephesinde değişen çok şey olacak, Mesajları ile günde 24 saat çalışarak, her gün karayolu ile binlercesi giriş-çıkış yapan insanlara ulaşım, yemek, konaklama hizmeti vermeye başladık. O dönem ağırlıklı olarak karayolu ile bavul turizmi yapıldı. Daha sonra Sarp, Trabzon ve Samsun’u da içine alan kıyı ve sınır ticareti başladı. Bu kapsamda deniz yolu ulaşımı gündeme girdi. (1990)
 
1992 yılında Trabzon Hava Limanı pistinde ancak pervaneli uçaklar iniş-kalkış yapabiliyorlardı. Trabzon da ilk olarak, MAŞ Havacılık (Metin-Ali Şen) şirketinden 50 kişilik pervaneli uçak (AN 24) kiralayarak İstanbul-Trabzon arasında havayolu taşımacılığı deneyimimiz başladı. Daha sonra Kavala Şirketler Grubunun firması TUR AVRUPA dan kiralanan büyük uçaklarla ilk olarak, İstanbul-Erzurum, İstanbul-Kars direkt uçuşları gerçekleştirilmiştir.
 
1994 yılında yine kiralık uçaklarla Rusya’ nın Stavropol kentinden Samsun’a ilk olarak, Stavropol-Samsun-Stavropol uçuşları yapıldı. Bu uçuşlar 2 yıl devam etti.
 
Kars Hava Limanının Uluslar arası olacağı gün, biri Bakü den, ötekisi Moskova dan olmak üzere iki uçak dolusu Turist getiren firma Sarptur dur.
 
Kiralık uçaklar ile Hava Yolu Taşımacılığı deneyiminden sonra Özel Hava Yolu kurabilir miyiz? Düşüncesi oluştu. Ne yapılır? Nasıl yapılır? Şeklinde araştırmalara başlandı. Sivil Havacılık Genel Müdürü ile görüşüldü. (O zamanki Genel Müdür İhsan Kabadayı) Akabinde Rusya’nın Milli Hava Yolu Şirketi Aeroflot 'tan 2 adet AN 24 (50 kişilik) uçak, 1 adet MI8 (18 kişilik), 1 adet K9 (8 kişilik) helikopteri, kiralama yolu ile millileştirdik. İlk olarak, Trabzon da bir Hava Yolu Şirketi, Karadeniz Hava Yolları A.Ş. kuruldu. Uçaklara Hacı Osman ve Asiye, helikopterlere de Muhtar ve Hamsi adları konarak uçuşlara başlandı.
 
Karadeniz Hava Yollarının yanında diğer kiralık uçaklarımızla, Bakü, Taşkent, Bişkek, Moskova, Kiev, St. Petersburg, Simperefol Sochi kentlerine uçuşlar yoğun bir şekilde devam etti. Ayrıca yurt içinde yine ilk olarak, Trabzon-Antalya, Trabzon-İzmir, Trabzon-Samsun-Antalya seferleri yapıldı. Şirketimizin Hava Yolu faaliyetlerinin de etkisi ile Trabzon Hava Alanı uçuş yoğunluğu olarak Türkiye de 3. sıraya yerleşti. O tarihlerde Rusya da iş alan Türk inşaat firmalarının (Enka, İdil, Baytur) faaliyetlerine Krasnodar, Sochi gibi kentlere malzeme ve işçi taşıyarak katkıda bulunduk.
 
Helikopterle Hava Taşımacılığında ise şehir ve yayla turları, Trabzon dan Samsun, Sarp ve Hopa uçuşları yapılmıştır. Ayrıca kış mevsiminde karda mahsur kalanları kurtarma ve seçim gezileri amacıyla da uçuşlar düzenlenmiştir. Yurt içinde İstanbul, Ankara, Antalya, Gaziantep, Kars şehirlerinde şubeler açtık. Antalya dada bir otel kiralamak sureti ile Otel İşletmeciliği de yaptık. Bahsettiğimiz faaliyetlerimiz sırasında ağırlıklı tarım ve ticaret yapılan bölgemize her gün yaklaşık 100.000 Dolar girdi sağlayarak çeşitli sektörlere önemli katkılarda bulunduk.
 
Şirketimiz, kara, deniz, hava yolu taşımacılığında, komşu ülkelerle turizmin kapsamına giren,
Her türlü gelişmelere açılan Sarp Sınır kapısını ardına kadar açarak, ufukları da açtı.
 
1994 yılındaki ekonomik krizden sonra şirketimiz faaliyetlerini azaltmaya başlamış ve bir çok faaliyetini de sonlandırmıştır.
 
Bugün itibariyle IATA, Türk Hava Yolları ve Diğer Özel Hava Yolu şirketlerinin  rezervasyon ve bilet satış hizmetlerini müşteri odaklılık ilkesine göre sunmaya çalışıyoruz.
 
Şirket kurucumuz, sevgili babamız Rıfat Güney’in izinde, daha büyük ve daha kaliteli işler yapmak hedefimizdir.
 
 
Saygılarımızla,
 
 
 
 
 

 
 

                    İŞTİRAKIMIZ OLAN YEŞİL VADİ RESTORANT HİZMETİNİZDEDİR.

     
 Tel : + 90 462 322 39 95 - 326 24 90 - 326 24 96 E-mail: info@sarptur.net   
Yeşil Vadi Restoran : +90 462 326 24 91
Cep: 0530 566 05 13
  - 0539 212 61 92